Home > Taniogranie > Granie > Wykorzystanie odtwarzacza plików midi

Wykorzystanie odtwarzacza plików midi

midipl

Celem zagrania naszych ulubionych piosenek maksymalnie wiernie w stosunku do oryginalnych aranżacji będziemy potrzebować coś, co pozwoli na odgrywanie wcześniej przygotowanych podkładów. Tym czymś może być opisywane na tym blogu urządzenie mobilnego odtwarzacza MIDI Player.

Sposób połączenia urządzenia MIDI Player z syntezatorem przedstawia poniższa grafika.midipl

Jak widać na grafice powyżej połączenie mobilnego odtwarzacza MIDI Player z naszym tanim syntezatorem polega jedynie na połączeniu tego urządzenia do gniazda MIDI-IN keybordu z wykorzystaniem przewodu zakończonego z obu stron wtykami typu DIN.

Jest to rozwiązanie optymalne łączące w sobie maksymalnie minimalne wymiary i pełną mobilność. Dodatkową zaletą takiej konfiguracji jest fakt, że takie rozwiązanie wymaga jedynie zasilacza, aby działać w nieograniczonym czasie. Może to być dodatkowym atutem w stosunku do innych dostępnych rozwiązań, jak np. w przypadku korzystania z tabletu, którego czas działania bywa ograniczony do poziomu naładowania wbudowanych baterii.

Zadaniem mobilnego urządzenia MIDI Player jest zastąpienie tego, co półprofesjonalne i profesjonalne syntezatory mają wbudowane wewnątrz siebie. Mowa jest tutaj o module, który nazywa się sekwencer.

W tym miejscu należałoby zatem nadmienić kilka słów, czym jest te obco brzmiące słowo i co ono oznacza dla nas w praktyce.

Celem sekwencerów jest odtwarzanie w odpowiednim momencie (czyli w danym, ściśle określonym czasie) granej piosenki fragmentu, a nawet całych partii wcześniej przygotowanych dźwięków i melodii, czyli tzw. sekwencji. Często są to te elementy, które w danym utworze są powtarzalne i cykliczne. Nierzadko sekwencje takie są odtwarzane w kółko przez cały czas grania danej piosenki. Dlatego też najczęściej nie są one bezpośrednio grane przez wykonawców.

Dobrym przykładem takich odgrywanych w tle dźwięków może być cała linia perkusji, bez której nie obejdzie się w zasadzie niemal każda piosenka, a jej obecność powoduje, że dany utwór brzmi dopiero naprawdę podobnie do oryginalnego wykonania. Innym przykładem niech będzie ciągłe powtarzanie w kółko przez cały utwór danych, kilku dźwięków gitary basowej.

W opisywanym, w tym konkretnym przypadku sekwencer jest modułem odtwarzającym przygotowane wcześniej podkłady pod graną przez nas piosenkę.

Sekwencery mogą być sprzętowe lub programowe. Do sprzętowych należą te, które są dodatkowymi zewnętrznymi urządzeniami, które możemy łączyć z naszym syntezatorem. Programowe to oczywiście odpowiednie oprogramowanie wbudowane bezpośrednio w posiadanym instrumencie klawiszowym.

Ponieważ tanie syntezatory nie posiadają wbudowanego w sobie sekwencera, musimy go zastąpić odpowiednim urządzeniem zewnętrznym lub wykonać go samemu.

Stąd też celem zastąpienia takiego sekwencera możemy zbudować samemu odpowiednie urządzenie, które wypełni lukę jaką mają niedrogie instrumenty klawiszowe i sprawi, że nasze piosenki będą co najmniej zbliżone do oryginalnego wykonania. Wszystko co potrzeba aby to zrobić jest opisane w odpowiednym artykule. Urządzenie opisywane na stronach tego bloga odtwarza poprawnie podkłady zapisane w standardzie General MIDI (GM).

Po zbudowaniu takiego urządzenia jego wykorzystywanie jest niezmiernie proste. Wystarczy podłączyć urządzenie do syntezatora zgodnie z grafiką powyżej, podłączyć zasilanie i do gniazda micro USB wpiąć czytnik kart SD z dowolną kartą SD na której będą w katalogu głównym zapisane podkłady muzyczne, które będziemy chcieli grać na naszym instrumencie klawiszowym.

UWAGA: praktyka pokazała, że celem poprawnego działania urządzenia kolejność włączenia zasilania jest następująca: najpierw urządzenie, potem syntezator. Przy wyłączaniu należy postąpić odwrotnie: czyli najpierw syntezator, potem urządzenie.

Sama obsługa jest intuicyjna i polega na skorzystaniu z dostępnych przycisków, których znaczenie wyjaśnia poniższa grafika

midipl

Jak widać celem wyboru utworu do grania korzystamy z dwóch przycisków z lewej strony, zaś przycisk drugi od prawej pozwala na rozpoczęcie odtwarzania podkładu. Przycisk pierwszy od prawej służy do zatrzymywania odtwarzania (jeżeli go wybierzemy w trakcie grania) lub wyłącza całe urządzenie. W przypadku wyłączania należy odczekać ok 1 minutę zanim wyjmiemy wtyczkę z kontaktu zasilania.