Home > Taniogranie > Granie > Wykorzystanie komputera lub tabletu

Wykorzystanie komputera lub tabletu

tablet-laptop

Opisany w tej sekcji sposób na podłączenie syntezatora celem zagrania piosenek jest zdecydowanie najbardziej podstawowy z możliwych konfiguracji.

Sposób połączenia w przypadku syntezatora z wyprowadzonymi gniazdami MIDI IN oraz MIDI OUT przedstawia poniższa grafika.

komp-prog

Jak widać powyżej do podłączenia komputera stacjonarnego, laptopa lub tabletu niezbędnym będzie wcześniejsze zaopatrzenie się w odpowiedni konwerter USB-MIDI.

Każda dobra przejściówka USB-MIDI ma w swoim wyposażeniu jedno wejście/wyjście USB oraz dwa przewody: jeden z nich jest wyjściem MIDI oraz drugi, który stanowi wejście MIDI. Kierując się tymi oznaczeniami należy wpiąć do odpowiednich gniazd MIDI w posiadanym instrumencie klawiszowym. Czyli gniazdo IN do przewodu IN oraz gniazdo OUT do przewodu OUT.

W przypadku, gdy nasz keyboard ma wyprowadzone gniazdo USB połączenie sprowadza się do wpięcia odpowiedniego przewodu USB-USB zgodnie z poniższą grafiką.

komp-prog

Cała konfiguracja ma za zadanie zastąpić to, co w profesjonalnych i drogich syntezatorach jest wbudowane wewnątrz keybordu. Mam tutaj na myśli tzw. sekwencer.

W tym miejscu należałoby zatem nadmienić kilka słów, czym jest te obco brzmiące słowo i co ono oznacza dla nas w praktyce.

Celem sekwencerów jest odtwarzanie w odpowiednim momencie (czyli w danym, ściśle określonym czasie) granej piosenki fragmentu, a nawet całych partii wcześniej przygotowanych dźwięków i melodii, czyli tzw. sekwencji. Często są to te elementy, które w danym utworze są powtarzalne i cykliczne. Nierzadko sekwencje takie są odtwarzane w kółko przez cały czas grania danej piosenki. Dlatego też najczęściej nie są one bezpośrednio grane przez wykonawców.

Dobrym przykładem takich odgrywanych w tle dźwięków może być cała linia perkusji, bez której nie obejdzie się w zasadzie niemal każda piosenka, a jej obecność powoduje, że dany utwór brzmi dopiero naprawdę podobnie do oryginalnego wykonania. Innym przykładem niech będzie ciągłe powtarzanie w kółko przez cały utwór danych, kilku dźwięków gitary basowej.

W opisywanym, w tym konkretnym przypadku sekwencer jest modułem odtwarzającym przygotowane wcześniej podkłady pod graną przez nas piosenkę.

Sekwencery mogą być sprzętowe lub programowe. Do sprzętowych należą te, które są dodatkowymi zewnętrznymi urządzeniami, które możemy łączyć z naszym syntezatorem. Programowe to oczywiście odpowiednie oprogramowanie wbudowane bezpośrednio w posiadanym instrumencie klawiszowym.

Ponieważ tanie syntezatory nie posiadają wbudowanego w sobie sekwencera, musimy go zastąpić odpowiednim urządzeniem zewnętrznym lub posiłkując się odpowiednim oprogramowaniem zastosować jedno z posiadanych zapewne przez wszystkich obecnie urządzeń komputerowych.

Stąd też celem symulacji takiego sekwencera, do posiadanego komputera stacjonarnego, laptopa lub tabletu należy wgrać np. oferowany na stronach tego bloga program odtwarzacza MIDI Player, po czym poprzez przejściówkę USB-MIDI (lub przewód USB-USB) połączyć się z naszym syntezatorem.

Jeżeli zrezygnujemy z komputera stacjonarnego, to możemy uzyskać dodatkową korzyść, która w przypadku wykorzystania laptopa lub tabletu polega na ich przenośności i możliwości łatwego transportu, co powoduje, że w zasadzie możemy grać mobilnie w dowolnym miejscu do którego tylko przeniesiemy nasz syntezator.