Home > Narzędzia > Niezbędne dodatki

Niezbędne dodatki

tools

Gdy już mamy wybrany syntezator niezbędne jest zaopatrzenie w podstawowe dodatki, które sprawią, że gra na zakupionym sprzęcie będzie w ogóle możliwa i że sprawi to nam chociaż minimum przyjemności.

Opisywany na stronach tego blogu sposób gry ma w swoim założeniu dotyczyć wykonywania piosenek maksymalnie wiernie i podobnie do ich oryginałów. Aby osiągnąć zamierzony efekt niezbędnym jest wcześniejsze zaopatrzenie się i przygotowanie w kilka dodatkowych elementów, które można podzielić na dwie grupy: oprogramowanie oraz dodatkowy sprzęt.

W grupie Oprogramowania znajdują się zarówno elementy obowiązkowe, jak i te, które są opcjonalne i zależą od naszych indywidualnych umiejętności oraz od wybranego sposobu w jakim chcemy odtwarzać podkłady wykonywanych piosenek.

Elementy z grupy sprzętowej zależą od wybranego sposobu odtwarzania podkładów wykonywanych piosenek. Sposoby te można podzielić na: wykorzystywaniu urządzenia MIDI Player oraz na wykorzystywaniu komputera, laptopa lub tabletu.

Oprogramowanie

Program narzędziowy Yamaha PSR Util (głównie wykorzystywany do konwersji plików podkładów MIDI na standard General MIDI – w przypadku, gdy podkłady mają inny standard, np. Yamaha XG – oraz na konwersję niektórych stylów, gdy to wymagane. Ponadto w tym narzędziu można usuwać całe ścieżki- czyli to co mamy zamiar samemu zagrać na naszym syntezatorze).

psrutil

Kolejnym narzędziem jest dowolny program do edycji plików MIDI (poniżej przykładowo pokazany darmowy Anvil Studio). Jest on szczególnie pomocny w przypadku, gdy trzeba wyciąć z danego podkładu jedynie część ścieżki dźwiękowej (a nie jej całej).

Jeżeli ktoś zamierza samemu tworzyć podkłady, to zdecydowanie musi się jeszcze wcześniej zaopatrzyć w któryś z dostępnych na rynku płatnych wersji do tworzenia i edycji plików muzycznych z możliwością zapisu w standardzie MIDI.

anvil

Oba programy powyżej to narzędzia raczej obowiązkowe, dzięki którymi będzie można odpowiednio przygotować podkłady do grania na naszym syntezatorze.

Do nauki gry można wykorzystać darmowy program odtwarzacza plików midi Synthesia.

W tym miejscu należałoby powiedzieć, że są dwie podstawowe możliwości nauki grania na syntezatorze:
– nauka w szkole muzycznej (i/lub na indywidualnych dedykowanych kursach)
– nauka samodzielna z wykorzystaniem takich narzędzi jak opisywany tutaj program synthesia

Ze swojej strony zdecydowanie polecam wykorzystanie szkoły muzycznej lub indywidualny kurs, który pozwoli przede wszystkim na profesjonalne operowanie palcami rąk oraz na umiejętności czytania nut i granie z tychże nut. Dla zastosowań czysto amatorskich, jak i dla laików (jakim jest autor tego opracowania), którzy z różnych względów nie mieli możliwości skorzystania z profesjonalnej edukacji istnieje jeszcze jedna możliwość nauki gry na zakupionym syntezatorze, choć możliwość ta obarczona jest poważną wadą i ograniczeniem jakim jest nasza pojemność pamięci w głowie oraz ogólnymi indywidualnymi predyspozycjami do zapamiętywania.

Możliwość ta polega na zapamiętywaniu poszczególnych sekwencji, które chcemy odegrać z wykorzystaniem szeroko znanego i darmowego programu synthesia. Ten właśnie program należy do wspomnianej już na wstępie grupy opcjonalnej, gdyż w przypadku, gdy są odpowiednie umiejętności, to do grania piosenek nie będzie on potrzebny

synth

W przypadku, gdy odtwarzanie podkładów wykonywanych piosenek ma wykorzystywać komputer, laptop lub tablet, to dodatkowo należy się zaopatrzyć w dowolny program odtwarzacza plików MIDI działający pod używanym przez nas systemem operacyjnym (o ile tylko taki program umożliwia wybór urządzenia wyjściowego MIDI) lub pobrać autorski program ze strony tego bloga działający pod kontrola systemu Windows.

Sprzęt

Jak już powyżej wspomniano, należy zgromadzić sprzęt w zależności od sposobu odtwarzania podkładów wykonywanych piosenek.

Wykorzystywanie komputera, laptopa lub tabletu

W przypadku, gdy gramy używając komputer, laptop lub tablet, należy zakupić przejściówkę (konwerter) USB-MIDI. Poniżej przedstawiono jak taka przejściówka wygląda. Koszt takiej przejściówki nie przekracza w internecie rzędu kilkudziesięciu złotych.

usb-midi

W przypadku, gdy posiadany syntezator ma wyprowadzone gniazdo USB powyższa przejściówka nie będzie wymagana.

Wykorzystywanie urządzenia MIDI Player

W przypadku, gdy będziemy chcieli grać używając urządzenie MIDI Player (budowa tego urządzenia jest opisywana na stronach tego bloga), potrzeba będzie wcześniej samodzielnie takie urządzenie zbudować.

Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest bardzo tania cena oraz pełna mobilność (małe wymiary).

midipl

 

Podsumowanie

W zasadzie, to co zostało tutaj podane jest wystarczającym zestawem, aby spędzić wiele godzin na zabawie z zakupionym wcześniej tanim syntezatorem.

I o ile muzyka nie jest lub nie będzie czymś więcej niż tylko relaksem i zwykłą frajdą, to podany zestaw wystarczy nawet na pewno na co najmniej kilka następnych lat.